laupäev, 11. jaanuar 2025

Bibimbap - poplaarne riisiroog Koreast


Mina arvan, et oma selle aasta esimeses blogipostituses on mul oma kallitele lugejatele igati kohane suurepärast uut aastat soovida, mis sellest, et mõnede arvates justkui pärast 6. jaanuari seda enam teha ei tohiks. Mis siis ikka - eks kaevaku mind kohtusse ;-) Mina igal juhul soovin tõesti siiralt ja südamest teile kõigile elu parimat ja õnnelikeimat aastat! Ja loomulikult palju imelisi toidunaudinguid - loodetavasti saan ka uuel aastal selles osas abiks olla :)

Alustan seda aastat ühe oma lemmikutest maailma köökidest - nimelt Korea - traditsioonilise toiduga, mis oli Google'i andemetel ülemöödunud ehk 2023. aastal internetist enim otsitud retseptiks. Selleks osutus ikooniline Korea riisitoit bibimbap. Bibimbap on siinmail suhteliselt tundmatu roog, kuna Korea toit pole meil kahjuks ei ülemäära levinud ega ka eriti populaarne,  kuigi tegemist on maailma ühe rikkalikuima ja maitseküllasema köögiga. "Bibim" tähendab korea keeles "segatud" ja sõna "bap" tähistab riisi. Tegemist on toitainerikka kausitoiduga, mis - nagu nimigi ütleb - sisaldab muuhulgas ka kleepuvat riisi, mis on ülejäänud komponentidega läbi segatud. 

Mina olen ise suur Korea köögi austaja (olen sellest ka kirjutanud, nt ajakirjas GoTravel ja siin) ja oma esimesel Korea reisil aastaid tagasi käisin bibimbap'i sünnilinnas Jeonju's suisa selle roa tegemise kursustel. Just selline nagu ülemisel fotol näeb välja värskelt valminud autentne bibimbap Koreas.

Jeonju on UNESCO poolt nimetatud gastronoomialinnaks, nii et toidusõpradel tasub sellesse armsasse linnakesse kindlasti kasvõi paariks päevaks minna. Jeonjus asub ka ligi 605 hanouk-tüüpi majakesest koosnev küla Hanok Maeul, mis on kindlasti üks Korea olulisemaid vaatamisväärsusi.





Üks paljudest Korea köögi eripäradest on see, et süüakse metallist, mitte puust ega plastikust pulkadega. Esimestel päevadel on see veidi keeruline, kuna need on hästi libedad ja eriti just tooreid mereande ei ole just lihtne kausist kätte saada, kuid nendega harjub üllatavalt kiiresti ära. 

Gochujang ehk hapendatud tšillipasta, mis on bibimbap'i kastmeks, on Korea köögist ilmselt üks olulisemid ja tuntumaid asju kimchi kõrval. Lisaks tšillile on selles ka hapendatud sojaube, soola ja paksendajana veidi riisipulbrit. Traditsioonilise retsepti kohaselt, mis on pärit juba 18. sajandist, kestis selle hapendamine õues asuvates spetsiaalsetes savipottides suisa aastaid. Gochujang on ise nii maitseriaks, et kastmeks (vähemalt selle roa puhul) on see täiesti piisav ja seda enam millegagi segada pole vaja.



Bibimbap on roog, milles on tärkliserikas riis erinevate taimsete lisandite (seened, porgandid, kurk jt), gochu-jang kastme ja toore munaga, vahel lisatakse ka veiseliha. Komponendid asetatakse riisile järgides viite Korea toidu peamist värvi: valge, kollane, roheline, punane ja must. Need viis värvi tähistavad Korea köögis viite elementi: puu, tuli, maa, metall ja vesi. Need on seotud ka keha organite ja emotsioonidega ning samuti peaksid tagama kõik vajalikud maitsed: hapu, mõru, magus, vürtsikas ja soolane. Ühtegi elementi ei saa teisest esile tõsta, vaid kõik kokku peaksid moodustama täiusliku tasakaalu, mis tagab nii maitseelamuse kui ka tervise.

Põhimõtteliselt võib bibimbap'ile lisada ükskõik millist endale meelepärast köögivilja. Koreas kasutatakse roheliste aedviljade hulgast enamasti kurki, suvikõrvitsat, spinatit, jaava vesiputke või kroonja jaanikakra lehti. Valgeteks köögiviljaeks on reeglina erinevaid idusid, rediseid või suureõielise laikelluka juuri, mis on kõik ka muude toitude lisandina seal riigis väga levinud. 

Serveerimiseks asetatakse kõik ettevalmistatud koostisosad kaussi kokku ja segatakse siis pulkadega mitu minutit hoogsalt, et tärklis riisist eralduks (nagu risoto puhulgi) ja oleks selline ühtlane kergelt kreemjas pudrulaadne mass. Kokkusegatuna peaksid maitsed üksteist ideaalselt täiendama ja pakkuma täiusliku maitseelamuse.

Kuigi veiseliha on bibimbap'i juures pigem erand kui reegel, siis sellesse retsepti otsustasin seda siiski lisada, et roog oleks toekam, aga loomulikult võib selle ära jätta. Korealased serveerivad marineeritud veise(hakk)liha roa juurde niisama ehk toorelt, aga ma ise eelistan selle kergelt läbi praadida. Toimi selles osas nii, nagu ise paremaks pead. Kuigi Koreas ei ole ma oma reisidel seda veel kohanud, siis tegelikult võid soovi korral ka muna enne roale lisamist (ühelt poolt) praadida. Nemad muidugi seda ei tee, sest munakollase mõte on just see, et see moodustab kastme ja teeb selle roa koos tärkliserikka riisiga kreemiseks.


Vaja läheb:
300 g tärkliserikast lühikeseteralist riisi (suši- või risotoriis)
200 g šiitake seeni või austerservikuid 
150-200 g värsket porgandit
100 g värsket spinatit
2 sl sojakastet
0,5 sl seesamiseemneid
140 g (1 pakk) värskeid mungoaidusid
seesamiõli
soola
4 munakollast
4 kuhjaga sl gochu-jang pastat

Keeda või auruta riis pehmeks. 

Lõika seened ja porgand peeneteks julienne-stiilis ribadeks. Prae seened pannil õli sees keskmisel kuumusel kergelt läbi ja maitsesta soolaga. Võta seened pannilt, lisa õli ja prae ka spinat kergelt läbi. Maitsesta sojakastme ja seesamiseemnetega. Soovi korral prae õlis kergelt läbi ka idud, samuti võid praadida ka mune.

Marinaad lihale:
300 g veisehakkliha
2 sl sojakastet
1 tl suhkrut
suurem peotäis hakitud rohelist sibulat
2 sl seesamiõli
1 sl seesamiseemneid
musta pipart

Aseta hakkliha kaussi, lisa ülejäänud ained ja lase 5 minutit seista. Soovi korral prae enne roale lisamist kergelt läbi.

Serveerimiseks aseta igasse kaussi riis ja sellele kõik ettevalmistatud koostisosad. Keskele läheb munakollane ja pasta. Enne söömist sega toitu pulkadega mitu minutit hoogsalt, et tärklis riisist eralduks. 


Retsept ilmus aasta tagasi siin

Kommentaare ei ole: