pühapäev, 18. oktoober 2020

Jõhvika-martsipanikringel karamelli-šokolaadikattega (kringel neljal eri moel)


Minu arvates tänane ilm on suurepärane selleks, et kodus istuda ja midagi eriti head küpsetada:) Loomulikult soovitan kringlit, sest see värske ahjusoe küpsetis lihtsalt sulab suus! Lisaks täidab ahjust tulev aroom kodu veel tükk aega. Ja tegelikult ei ole ühe maitserikka ja mahlase kringli valmistmine ei ülemäära töö- ega ajamahukas. Taina kerkimine võtab küll 30-60 minutit aega, samuti kulub küpsemise peale u pool tunnikest, kuid taina kokku segamine ning pärast lahti rullimine ja täidise tegemine on tegelikult sellised asjad, mille peale kokku kulub 15-20 minutit. Seega nö hands on time on kringli puhul tegelikult ikka väga lühike;-)

Loomulikult peab korraliku kringli tainas ilusti kerkima ja täidist olema palju, kuid minu arvates on parima kringli saladuseks eelkõige piisav VÕI kogus. Võiga lihtsalt ei tohi koonerdada! Olen näinud retsepte, kus kaks korda suurema taina kogusega kringli puhul on võid sama palju kui mul (kokku u 1 pakk) ja karta on, et need jäävad tõenäoliselt üsna kuivad. Kui korrutada minu poolt kasutatav taina kogus kahega, siis läheb juba ainuüksi tainasse terve pakk; koos täidesega aga juba kaks tükki. Ja paraja koguse võiga kringel on mahlane ja hea ka järgmisel päeval, mis on minu jaoks hästi oluline, kuigi enamasti seda teiseks päevaks ei jätku, sest küpsetan kringli alati siis, kui sõbrad külla tulevad, või kui ise kuskile külla lähen. 

Pärmitaina tegemist ei tasu karta, peab lihtsalt mõne nüansiga arvestama, et see ilusti kerkiks ja mõnusalt õhuline oleks. Oluline on meeles pidada, et kõik komponenid (sh pärm) peavad toasoojad olema, mistõttu tasub need vähemalt tunnike enne küpsetamist külmkapist välja võtta. Pärmitaina valmistamise nipid said mul juba ammu kirja siia - need tasub igaks juhuks üle lugeda, kui pärmitainas just liiga hästi tuttav pole;-)

Kuivatatud puuviljad ja marjad aseta kindlasti enne alkoholi sisse (seda võib ka juba päev varem teha) ja sega neid aeg-ajalt, et kõik üleni kokku saaksid. Täidises kasutan mina alati pruuni suhkrut (hele või tume muscovado või fariinsuhkur), mis annab karamellist maitset juurde, aga loomulikult sobib ka tavaline valge suhkur. Kuna kardemoni maitse paljudele ei meeldi, siis vahel asendan selle maitseaine tainas vanillisuhkruga. Sageli aga lisan täidisesse pisut kaneeli, et head maitset kringlile juurde anda. 

Olen tavalise nisujahu asemel kasutanud ka mahedat speltapüüli, mille tootja on Jahu Jaan. See kerkis sama hästi kui tavaline nisujahu, kuid värvus jäi tumedam ja rustikaalsem ning maitse tundus ka kuidagi iseloomukam. Jahu Jaani erinevaid mahedaid jahusid ja helbeid on päris hea valik juba poodides ning mina ostan viimaseid hommikupudru valmistamiseks päris sageli, sest need on värsked ja maitsvad. 


Kui oled täidise tainale laotanud ja taina kokku rullinud, siis eelistan mina jätta selle nii, nagu see on, sest sel juhul ei tule täidist välja, midagi ei lähe kõrbema ja kringel on palju mahlasem. Kui soovid, siis võid selle ka pikuti lahti lõigata ja palmikuks teha (õpetus all kirjas; eelmisel pildil on näha, kuids see jääb enne ahju panekut), kuid sel juhul lükka marjad, martsipan jm täidiseained ilusti kringli sisse enne ahju panekut. 

Järgmisel vasakpoolsel fotol on näha, kuidas osa martsipani on küpsetamise ajal kringlist välja sulanud, kuigi lükkasin selle ilusti kihtide vahele. Just selliste asjade vältimiseks ei tee mina enamasti palmikut, vaid jätan rulli niisama (parempoolne pilt). Tahan, et kõik ned head asjad, mida kringli vahele panen, sinna alles jääksid ning kringlit maitserikkamaks ja mahlasemaks teeksid:)

NB! Taina (ja kõigi täidiste) kogus on nn "väikese" kringli jaoks, st sobivad küpsetamiseks ka ümmarguses (u 26 cm läbimõõduga) vormis. Kui korrutad kogused kahega, saad suure kringli, mis täidab terve ahjuplaadi. Kuna aga see "väike" kogus on ka piisavalt suur, millest jätkub ilusti vähemalt kümnesele (tegelikult ka suuremale) seltskonnale, siis olen mina alati seda varianti teinud. Kui aga vaatad seda "väikest" kringlit minu kõige suuremal ahjuplaadil, siis see täidab tegelikult juba ise nii suure osa plaadist ära, et ei kujuta ette, kuidas kahekordne kogus veel ära mahuks :)



Vaja läheb: 
2,5 dl piima
25 g pärmi
80 g peensuhkrut
1 tl peenestatud kardemoni (soovi korral)
0,5 tl soola
450-500 g nisujahu või speltapüüli
100 g toasooja võid

Kuumuta piim käesoojaks (u 37 c). Sega pärm piimaga ühtlaseks. Lisa edasi segades juurde suhkru,  soola ja soovi korral ka kardemoniga segatud sõelutud jahu (alguses 450 g ja vajadusel lisa juurde), seejärel pehmed võitükid. Sõtku kas käte või köögikombaini abil kuni tainas nö lööb kausi küljest lahti. 

Kata kauss köögirätiga ja aseta tuulevaiksesse kohta vähemalt pooleks tunniks (kuid max 1 h) kerkima. Tainas peaks selle ajaga olema enam-vähem kahekordistunud. Puista tööpinnale jahu ja rulli tainas õrnalt vajutades u 0,5 cm paksuseks ristkülikuks. 

Täidis:
100 g toasooja võid
200 g martsipani
200 g jõhvikaid või pohli
3-4 sl pruuni suhkrut ja 1-2 sl tuhksuhkrut peale (mõlemat läheb vaja juhul, kui karamellikastet ei tee)

Määri või ühtlaselt lahtirullitud tainale. Laota tükeldatud või riivitud martsipan ning marjad ja suhkur (seda soovitan kasutada siis, kui karamellikatet ei valmista) samuti ühtlaselt peale ja rulli tainas kokku. Tõsta kringel õrnalt küpsetuspaberiga kaetud või võiga määritud ja jahuga üle puistatud 24-26 cm läbimõõduga vormi või ahjuplaadile, aseta ringikujuliselt ja vajuta otsad kokku. 

Kringli võid soovi korral ka palmikuks teha. Selleks tee pikkupidi keskele lõige nii, et lõikad tainast tehtud rulli läbi, kuid jätad otsad kokku, ja tõstad siis pooled teineteisest üle nii, et tekib palmik. Suru täidis, mis on välja pudenenud ja kringli pinnale jäänud (martsipan ja marjad), taina vahele tagasi.

Kata kringel köögirätiga ja lase veel 15 minutit kerkida. Klopi soovi korral muna koos 1 sl vee, (vahu)koor või piimaga lahti ning määri sellega tainas äärtest ja pealt kokku. 

Küpseta kringlit 190 kraadi juures u 30 minutit, kuni see on pealt kuldpruun. Võta ahjust, lase u 10 minutit taheneda ja laota seejärel peale karamellikaste või sõelu tuhksuhkrut. 


Karamelli-šokolaadikaste: 
0,6 dl täispiima
60 g pruuni suhkrut
40 g heledat siirupit
60 g võid
100 g valget šokolaadi

Asta piim koos suhkru, siirupi ja tükeldatud võiga kastrulisse ning lase aeg-ajalt segades kergelt podisedes u 10 minutit keeda.  Lisa tükeldatud šokolaad ja sega ühtlaseks. Vala kaste kaussi, lase jahtuda ja laota seejärel kringlile. Jahtudes kaste taheneb, seega soovitan seda kringlile laotada siis, kui see on külm ja soovitavalt on ka kringel juba piisavalt jahtunud. 


Jõulukringli jaoks kasuta sama põhja retsepti. Selle kringli retsept ilmus eelmise aasta detsembris siin

Maitseaineid (nt kardemoni ja kaneeli) võib lisada kas tainasse või täidisesse, kuid jõulukringli puhul  panin vürtsi mõlemasse. Tainasse lisasin särtsu peenestatud kardemoniga, täidist aga vürtsitasin kaneeli ja apelsinikoorega, mille maitseid alkohol aitab intensiivistada ja paremini välja tuua. 

Täidis:
100 g kuivatatud puuvilju ja marju (jõhvikad, kirsid, rosinad, ananassi- ja aprikoositükid jms) 
3 sl kanget alkoholi (konjak, rumm, brändi, viin) või kohvi
200 g toasooja toorjuustu
80 g (pehmet pruuni) suhkrut
1-2 tl jahvatatud kaneeli
1 apelsini peenelt riivitud koor
1 väike muna
peotäis mandlilaaste
tuhksuhkrut (soovi korral)

Määri toorjuust noa abil ühtlaselt lahtirullitud tainale, laota ülejäänud asjad (sh kuivatatud puuviljade juurest alkohol või kohv, kui seda veel kaussi jääb) samuti ühtlaselt peale ja rulli tainas kokku. Tõsta kringel õrnalt küpsetuspaberiga kaetud 24-26 cm läbimõõduga vormi, aseta ringikujuliselt ja vajuta otsad kokku. Kata köögirätiga ja lase veel 15 minutit kerkida. 

Klopi muna koos 1 sl vee, (vahu)koor või piimaga lahti ja määri sellega tainas äärtest ja pealt kokku. Puista ühtlaselt peale mandlilaastud. Küpseta 190 kraadi juures u 30 minutit kuni kringel on pealt kuldpruun. Võta ahjust ja naudi kohe või toasoojana. 

Enne serveerimist võid soovi korral veel tuhksuhkrut peale raputada.


Šokolaadi- ja rosinakringli jaoks kasuta sama taina retsepti; peale sobib mõlemale šokolaadiglasuur. 

Šokolaaditäidis:
50 g võid
200 g tumedat või piimašokolaadi
1 dl vahukoort

Täidise jaoks tükelda või ja šokolaad, aseta koos vahukoorega kastrulisse ja sulata madalal kuumusel segades, kuni tekib ühtlane mass. Laota segu lahti rullitud tainale ja keera tainas rulli. 

Tõsta kringel õrnalt küpsetuspaberiga kaetud 24 cm läbimõõduga vormi või ahjuplaadile. Kata köögirätiga ja lase veel 15 minutit kerkida. 

Küpseta 190 kraadi juures u 30 minutit kuni kringel on pealt kuldpruun. Enne glasuuri peale panekut lase jahtuda.

Glasuur
100 g valget või tumedat šokolaadi
1 dl vahukoort
jõhvikaid või pohli või hakitud sarapuupähkleid

Tükelda šokolaad ja sulata koos vahukoorega paksupõhjalises kastrulis madalal tulel. Sega ühtlaseks, lase pisut jahtuda, laota kringlile ja lase taheneda. Soovi korral puista kaunistuseks peale jõhvikaid või pohli või hakitud pähkleid. 


Klassikaline rosinakringel

100 g rosinaid
3-4 sl rummi, konjakit, brändit või kohvi
120 g toasooja võid
80 g pruuni suhkrut
1 sl jahvatatud kaneeli

Aseta rosinad alkoholi sisse vähemalt tunnikeseks likku. Rulli tainas ristkülikuks, määri sellele või, puista ühtlaselt peale suhkur ja kaneel. Seejärel laota tainale rosinad (sh rosinate juurest alkohol või kohv, kui seda veel kaussi on jäänud). Keera tainas rulli ja aseta kas võiga määritud ja jahuga üle puistatud ümmargusse vormi või küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Kata köögirätiga ja lase veel u 15 minutit kerkida. Küpseta kringlit 190-kraadises ahjus u 30 minutit kuni see on peale kuldpruun. Enne šokolaadi- või karamellikatte peale panekut lase jahtuda. 


Retsept ilmus D-kokaraamatus

Kommentaare ei ole: