teisipäev, 19. september 2023

Suvikõrvitsa-juustu galett



Kuigi ilmad on juba päris jahedad ja esimest korda panin täna ööseks akna kinni, siis suvikõrvitsaid veel siiski tuleb, nii et tasub ka nende retsepte jagada, et ükski tsukiini raisku ei läheks :) See on üks tõeliselt hea pirukas, mida tegin suvel korduvalt külalistele pakkumiseks ja võin kinnitada, et seda söövad suurima hea meelega (st et võtavad vähemalt teise, aga enamasti isegi kolmanda tüki) ka mehed. Ja eriti hea meel oli mul, kui prantslasest mees, kes oma eestlasest naisega suvel Eestit külastamas, seda kiitis, ja vähemalt kolm tükki ära sõi :) Ja ausalt öeldes tulebki selle piruka puhul arvestada, et kuna see on hea, siis jätkub sellest ilusti 3-4 inimesele, aga suurema seltskonna puhul tasub juba kaks tükki küpsetada. 

Igal juhul sobib see kahe juustu ja krõbeda põhjaga hõrk küpsetis ülihästi (vahu)veini kõrvale ja eriti hästi suvistel koosistumistel pakkumiseks. See vabas vormis pirukas ehk galett on ühtviisi maitsev nii soojalt kui ka jahtunult, seega saab seda külla kaasa võtta, mitte ei pea tingimata ainult kodus ahjusoojalt pakkuma.

Pigem tasuks galeti jaoks valida väikesed krõmpsud tsukiinid, kuna neis on vähem vett. Minu arvates on see galette kõige parem just kollaste väikeste suvikõrvitsatega, kuid loomulikult sobivad ka rohelised viljad. Aga isegi kui kasutada noori krõmpse suvikõrvitsaid, ei tasu jätta vahele seda etappi, mis on mõeldud üleliigse vee eemaldamiseks, sest muidu võib pirukas jääda ikkagi veidi vesine ja põhi ei tule piisavalt krõbe. Seega laota õhukesed suvikõrvitsaviilud majapidamispaberile, puista peale soola ja hiljem kuivata need korralikult. 

Samuti ei tasuks aega kokku hoida taina külmkapis tahenemise arvelt. Kui tainast enne selle lahti rullimist külmkappi asetada, on seda kergem töödelda ning tulemuseks on krõbedam ja kihilisem põhi. Samas on ajakulu selle galeti puhul ehk aeg, mil tuleb endal nö käed külge panna ehk midagi hakkida või segada, üsna väike - usun, et kokku mitte rohkem kui 20 minutit. Seega pole vaja karta, et liigselt aega kulub - pigem vastupidi - see kahe juustu ja suvikõrvitsaga galett on üllatavalt kerge ja kiire valmistada :)
 
Põhi: 
200 g jahu
0,25 tl soola
0,5 tl suhkrut
120 g külma võid
1 tl valge veini äädikat
3 sl hapukoort
3-4 sl jääkülma vett

Sega jahu soola ja suhkruga. Lisa tükeldatud või ja töötle kas köögikombainis või noaga hakkides või näppudega saiapurulaadseks tainaks. Teises kausis sega  hapukoor vee ja äädikaga läbi, lisa see tainale ning töötle ühtlaseks. Mätsi tainas palliks, keera kilesse ja aseta tunniks külmkappi. 

Täidis:
1 keskmine või 2 pisikest suvikõrvitsat (kaal kokku 300-400 g)
120 g (1 pall) mozzarella't
100-150 g kõva laagerdunud juustu (Grana Padano, Parmesan vms)
1 sl oliiviõli
1 tl kuivatatud punet, tüümianit vm ürti või ürtide segu
värskelt jahvatatud musta pipart
1 muna (soovi korral piruka äärte määrimiseks)

Lõika suvikõrvitsast u 0,3 cm jämedused viilud. Laota need majapidamispaberile, puista peale soola, lase u 30 minutit seista ja kuivata suvikõrvitsast välja imbunud vesi majapidamispaberiga. Lõika mozzarella õhukesteks viiludeks ja riivi kõva juust.

Rulli tainas jahusel pinnal u 30 cm läbimõõduga kettaks. Tõsta tainas rulli abil küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Laota mozzarella viilud tainale jättes äärtest u 2 cm vabaks. Puista vahele ka u 2/3 riivitud juustust. Laota juustudele suvikõrvitsa viilud. Võiks alustada väljapoolt ja panna viilud nii, et need on veidi üksteise peal, et kõik ära mahuks. 

Nirista suvikõrvitsatele oliiviõli, jahvata pipart ja puista ürte. Kõige peale laota ülejäänud kolmandik riivitud juustust. Tõsta taina ääred täidise peale ja määri need soovi korral üle lahtiklopitud munaga.

Küpseta pirukat 200-kraadises ahjus u 40 minutit, kuni ääred on krõbedad ja suvikõrvits hakkab pealt kergelt pruunistuma. Lase ahjust võetud galetil u 10 minutit taheneda, lõika viiludeks ja naudi. 


Retsept ilmus veidi üle kuu aja tagasi siin

    reede, 15. september 2023

    Kohupiimaga mustikakook



    See mahlane kohupiima ja mandlijahuga mustikakook sobib nädalavahetuseks ülihästi, sest sulab suus ning on kerge valmistada. Metsmustikate aeg on küll selleks korraks läbi saanud, kuid kultuurmustikaid on poest võimalik aastaringselt osta. Ja marju saab ilusti õuntega asendada, samuti tasub lisada värviks ja maisteks peotäie või isegi paar pohli või arooniaid. 

    Õuntest tasuks valida pigem hapukad ja neid võib tainasse panna rohkemgi kui 250 g (isegi kokku kuni 400 g peaks ok olema). Ma pole seda kooki ise veel õuntega proovinud teha, kuid nädalavahetusel katsetan ja eks siis kirjutan täpsemalt, kuidas oli :) Igal juhul kuna selles hõrgus koogis on kaks mu lemmikut - kohupiim ja mandlijahu - siis see kook mulle endale väga meeldib, ja usun, et hapude õuntega on see sama hea :) 

    See kook on tehtud just värskete marjadega. Kui soovid aga värsked marjad asendada külmutatutega, siis sega need kindlasti enne 1 sl tärklisega läbi. 

    Kui kasutad nisujahu asemel gluteenivaba jahu (mina olen asendanud nisujahu riisijahuga), siis lisa 2 tl küpsetuspulbrit (kokku läheb sel juhul tainasse 3,5 tl).

    Vaja läheb:
    250 g toasooja võid
    300 g vanillimaitselist kohupiimapastat
    200 g suhkrut
    2 sl vanillisuhkrut
    4 suurt või 5 keskmist toasooja muna
    1 sl konjakit, brändit või külma kanget kohvi
    250 g jahu
    100 g jahvatatud mandleid
    1,5 tl küpsetuspulbrit
    näpuotsatäis soola
    250 g kultuurmustikaid 
    40 g mandlilaaste
    tuhksuhkrut peale raputamiseks (soovi korral)

    Aseta või, 150 g ehk pool kohupiimapastast ja suhkrud kaussi ning mikserda heledaks kohevaks vahuks. Lisa edasi vahustades ükshaaval munad. Seejärel sega õrnalt hulka alkohol või kohv ning omavahel segatud kuivained (sõelutud jahu, mandlid, küpsetuspulber ja sool). 

    Laota tainas 20X30 cm suurusesse neljakandilisse küpsetusvormi, mis on kaetud küpsetuspaberiga. Puista peale marjad, pigista ülejäänud kohupiimapasta väikeste u 1 tl suuruste kuhjakestena ja kõige peale laota mandlilaastud. 

    Küpseta kooki 180-kraadises ahjus 35 minutit, kuni keskossa sisse torgatud tikk tuleb puhtalt välja. Lase koogil enne söömist 15 minutit vormis taheneda. Lõika ruutudeks ja sõelu soovi korral peale tuhksuhkrut. See kook on hea nii ahjusoojalt kui ka jahtunult.

    Hoia kooki toatemperatuuril õhukindlalt suletud anumas või mässituna küpsetuspaberisse või toidukilesse. 


    Retsept ilmus paar kuud tagasi siin

    esmaspäev, 11. september 2023

    Aromaatne ploomitšatni


    Viimastel aastatel on mul lisaks moosidele alati ka tšatnit keldris, et igal ajal oleks võimalik juustuvaliku või mõne prae kõrvale seda pakkuda. Alustasin vürtsmooside valmistamist õuntest ja see maitseküllane ubinakeedis on siin blogis juba pikalt olnud. Varasema ploomidega vürtsmoosi tegin moosisuhkru ja punase veini äädikaga; seekord aga katsetasin apelsini, rosinate ja õunaäädikaga. Kõige värskem käeproov ploomitšatni vallas on aga hoopis õunte ja õunaäädikaga ning sai samuti igati maitsev. 

    Soovitan tšatni jaoks kasutada väikeseid purgikesi, sest neid on hea nii kingikotti pista kui ka juustuvaliku juurde pakkuda. Enamasti kulub ühe juustuvaliku juurde või muidu lauale panekuks pigem väiksem kogus vürtsmoosi, sest see on piisavalt tugeva maistega. 

    Tšatnit saab säilitada tavapärasel viisil (ehk jahedas kohas umbes aasta), kuid kui purk on juba lahti tehtud, siis aseta see külmkappi ja tarbi kuu aja jooksul.

    Vaja läheb: 
    750-800 g ploome (puhastatud kaal)
    2 keskmist haput õuna (nt Antonovka)
    1 suur sibul
    1 väiksem apelsin
    2 dl õunaäädikat
    250 g suhkrut
    50-100 g rosinaid või kuivatatud jõhvikaid või kirsse
    1 kaneelipulk
    1 tl peenestatud kardemoni

    Lõika ploomid pooleks, eemalda kivi ja haki seejärel väiksemateks tükkideks. Puhastatud õunad lõika u 1 cm tükkideks, sibul haki peeneks. Apelsinist pressi välja mahl ja tõmba koorest koorimisnoaga mõni väike laast.

    Aseta kõik koostisosad potti, sega korralikult läbi ja lase keema tõusta. Keera kuumus madalaks ja lase õrnalt podisedes keeda u 2 h. Sega moosi aeg-ajalt. Vürtsmoos on valmis, kui see on mõnusalt paks. Aseta tšatni steriliseeritud purkidesse. 


    neljapäev, 7. september 2023

    Õuna-aroonia moos


    Nii meie koduaias kui ka maal vanaema juures on alati arooniad kasvanud. Ja põhiline asi, mida sellest on alati tehtud, on arooniasiirup, mis mul väiksena suur lemmik oli. Aga ka õuna-arooniamoosi tehti meie kodus juba siis, kui ma veel väike olin. Kuna meil on aias palju õunapuid, siis oli sügiseti ikka paras õunauputus ning ubinaid üritati lisaks mahla tegemisele ja säilitamisele keldris ja pööningul ka hoidistes ära kasutada. Et aga tavaline õunamoos just ülemäära huvitav pole, siis sai aiast ka veidi arooniaid juurde korjatud, et keedisele värvi anda. Enamasti oli marju vähem, kui siin kirjas, ja moos tuli pigem ilusat punakat tooni, kui selline tume nagu pildil. Nii et võid ise samuti arooniate kogust vabalt vähendada ja õunte oma suurendada, kui soovid, et saada just täpselt selline moos, mis sulle endale kõige rohkem meeldib :)

    Keetsin selle moosi juba paar nädalat tagasi, mil oli veel imelisi magusaid suveõunu (Martsipani sort). Korjan õunad oma aiast, seega jätan need alati koorimata lootes, et kõigist neist kasulikest asjadest, mis koore all peidus, midagi ka ehk pärast keetmist alles jääb :)  Moosi tuleks niikuinii saumikseri võu köögikombaini abil püreestada, seega pole selles keedises koorimine niikuinii üldse oluline ja ühtlase ilusa  siidise moosi saavad ka need, kes õunad koorimata jätavad. Kuna ka õuntes on kõvasti pektiini (seda on ka moosisuhkrus), siis tuli see moos tõeliselt paks, pigem isegi marmelaadilaadne, kuid mulle see väga meeldib :)

    Arooniad pole just sellised marjad, mida niisama süüa tahaks, kuid küpsetistesse passivad need väga hästi Näiteks tegin just ühe kohupiima ja õuntega vabas vormis piruka, millele arooniad igati hästi sobisid. 

     

    Vaja läheb:
    300 g arooniaid
    1 kg puhastatud ja tükeldatud õunu
    400 g moosisuhkrut

    Aseta marjad ja õunatükid koos u 1,5 dl veega potti ja kuumuta keskmisest veidi madalamal kuumusel kaane all 10 minutit. Eemalda potilt kaas, keera kuumust veidi kõvemaks (pisut üle keskmise) ja kuumuta veel aeg-ajalt segades 10 minutit, kuni nii marjad kui ka õunatükid hakkavad kergelt lagunema ja pehmemeaks muutuma.

    Lisa suhkur ja lase moosil õrnalt podisedes keeda samal ajal aeg-ajalt segades veel 15 minutit.  Keera kuumus kinni ja lase moosil kaane all 10 minutit seista. Töötle moos saumikseriga ühtlaseks massiks. Aseta pott pliidile, lase veel korraks keema tõusta ja tõsta siis steriliseeritud purkidesse. 


    Retsept ilmus ka D-kokaraamatus