reede, 19. aprill 2024

Sacher kook


Nagu mitmed teisedki hõrgutised, mis on sündinud kas ootamatult või äparduse tulemusena (nt Tarte Tatin), on Sacheri nimelise tordi eest põhjus juhuste kokku langemist tänada. Nimelt tegi Austria riigipea,   kantsler Metternich 1832. aastal oma kokale ülesandeks valmistada suus sulav maius, millega kõrgetele külalistele muljet avaldada. Et aga kokk oli haigestunud, sai 16-aastase õpipoiss Franz Sacher võimaluse midagi erakordset küpsetada. Ja nii sündiski üks kuulsamaid Viini maiuseid, mis peagi jõudis massidesse ja on veel tänapäevalgi üle maailma palavalt armastatud. Kuigi skeptikud väidavad, et tordi sünniloo avalikuks teinud Franz Sacheri poeg Eduard mõtles kantsleri-teema ise loole juurde, tegemaks küpsetist huvitavamaks, ei muuda see fakti, et tegemist on suus sulava maiusega, mida juba ligi kaks aastasada nii kodudes kui ka kohvikutes valmistatakse. 

Möödunud sajandi kolmekümndenatel aastatel peeti maha ka pikk kohtuvaidlus, mille tulemusena võib tiitli "Original/Eduard Sacher-Torte" koogi juurde panna vaid Viini riigiooperi vastas asuv legendaarne Sacher luksushotell ja teised ei tohi seda nimetust oma Sacher'i laadse koogi puhul kasutada. 

Algselt oli Sacher tort biskviitidega, täidiseks aprikoosimoos ja katteks kolmest erinevast šokolaadist valmistatud glasuur. Serveeriti seda aga vahustatud vahukoorega, et mahlasust lisada. 

Erinevaid retsepte liigub ringi sadu või isegi tuhandeid. Kuigi algselt on tegemist pigem biskviittordiga, siis ma ise eelistan varianti, kus ka koogis on šokolaadi sees, mitte ainult glasuuris. Nii on kook tummisem ja mahlasem, samuti tõeliselt šokolaadiküllane. Sel juhul pole kooki niisutada vaja, mis aga klassikalise biskviidi puhul oleks hädavajalik. Ettevaatlik tuleb see-eest olla küpsetamisel - liiga pikk küpsetamisaeg teeb koogipõhja kuivaks, seega võta kook kohe ahjust, kui see on küps. 

Paljudes retseptides soovitatakse aprikoosimoos läbi sõela ajada, et see oleks ühtlasem ja tükivaba, aga ma ise eelistan ikkagi moosi niisama peale määrida, sest mulle meeldib pigem rustikaalsem variant. Kui aga soovid täiuslikku torti, siis kindlasti aja aprikoosimoos läbi sõela. Sel juhul kasuta 200 grammi asemel pigem 250 g moosi. Kui valid poes aprikoosimoosi, siis vaata kindlasti etiketti, et selles oleks vilju  vähemalt 50%. Nii ei ole see liialt magus. Kui aga soovid aprikoosimoosi asendada mõne muu keedisega, siis soovitan midagi hapukamat, nt pohlamoosi. 

Šokolaad peaks olema tume ja ideaalne on 70-75%ilise kakaosisaldusega, mida ma ka muude šokolaadiküpsetiste puhul kasutan. Samuti sobib 50%iline, kui eelistad magusamat, või hoopis 80%iline, kui sulle mekib rohkem mõrkjam šokolaad. Viimasel juhul aga tuleks kindlasti suhkrut lisada.

Alati saab põnevamat mekki soovi korral juurde anda, lisades tainasse jahvatatud kaneeli, peenestatud kardemoni, vanillisuhkrut või muud meelepärast. 

Munade puhul tasub arvestada sellega, et külmadel munadel on kergem munakollaseid ja -valgeid eraldada; toasoojad munad lähevad aga kergemini vahtu.

Kui soovid gluteenivaba kooki, siis soovitan kasutada riisijahu ja lisada 1,5 tl küpsetuspulbrit.

Kook:
8 muna
näpuotsatäis soola
200 g tumedat šokolaadi
250 g suhkrut
180 g toasooja võid
200 g jahu

Vahusta munavalged soolaga pehmete tippudega vahuks. Lisa edasi vahustades supilusikatäie kaupa 200 g suhkrut, kuni tekib tugev vaht.

Tükelda šokolaad, sulata vesivannil, sega ühtlaseks ja jäta jahtuma. 

Teises kausis vahusta või ülejäänud suhkruga heledaks kohevaks vahuks. Lisa edasi vahustades ükshaaval munakollased, seejärel šokolaad. Sega spaatlit õrnalt alt üles liigutades kolmandik munavalgevahust taina hulka, seejärel sega õrnalt hulka sõelutud jahu. Viimasena lisa ülejäänud munavalgevaht kahes osas. 

Vala tainas 24 cm läbimõõduga ümmargusse lahtikäivasse vormi, mille põhjas on küpsetuspaber, ääred aga määritud võiga ja jahu või kakaopulbriga üle puistatud. Silu taina pind ja küpseta 170-kraadises ahjus 45-60 minutit, kuni keskossa sisse torgatud tikk tuleb puhtalt välja. Kontrolli kooki, kui see on 45 minutit küpsenud.

Lase ahjust võetud koogil u 10 minutit taheneda, seejärel eemalda vormist ja jäta restile jahtuma. Jahtunud kook lõika sakilise leivanoa või mõne eriti terava noaga keskelt horisontaalselt pooleks.

Gluteenivaba koogi jaoks kasutasin riisijahu ja 1 kuhjaga tl küpsetuspulbrit.

Täidis ja kate:
200 g aprikoosimoosi
2 sl brändit, konjakit, rummi või mõnda tsitruslikööri (nt Cointreau, Grand Marnier)
50 g võid
250 g tumedat šokolaadi
2 dl (1 pakk) vahukoort

Kuumuta moos koos alkoholiga kastrulis. Aseta üks pool koogist serveerimisalusele ja laota sellele 2/3 aprikoosimoosist. Tõsta teine pool kooki peale ja laota sellele ülejäänud soe moos.

Tükelda või ja šokolaad ning aseta koos vahukoorega kaussi ja sulata kas vesivanni kohal või aseta kastrulisse ja sulata madalal kuumusel aeg-ajalt segades. Sega ühtlaseks ja vala glasuur aeglaselt koogi keskossa nii, et see valgub ise ka üle äärte. Kui keskosasse jääb paksem kiht, siis lükka seda õrnalt laiali enne, kui see tahenema hakkab. 

Kooki soovitan hoida külmkapis ja võtta see välja pool tundi enne söömist, sest toatemperatuuril on see parim.


  • Retsept ilmus aasta tagasi siin

Kommentaare ei ole: