reede, 12. jaanuar 2018

Veinikastmes sinimerekarbid


Kaubamajast pärinevate sinimerekarpide hulgas oli vaid kolm katkise koorega karpi, mis süüa ei kõlba, ülejäänud olid kõik korrektsed! See oli mu just paar päeva tagasi Brüsselist saabunud õe jaoks suurim üllatus, sest nemad sõid seal pidevalt karpe ja sageli õnnestus saada suisa selliseid, mis olid alles eelmisel päeval korjatud, kuid seda, et vaid kolm oleks katkise koorega ja mitte ükski (!) ei ole lahti, pole ta varem kordagi näinud :)


Mina hakkasingi armastama sinimerekarpe alles õe juures Belgias, kuigi neid on mitmetel õhtusöökidel (Brüsselis ja Pariisis, aga vahel ka Eestis) pakutud, kuid ma piirdusin tavaliselt mõne karbiga ja ülejäänud jätsin vaikselt alles. Alles viimasel korral Brüsselis sõin mitu kausitäit neid ära. Kusjuures, vahukoore-veinikaste on ülimaistev ja see on täitsa normaalne, et see pärast ära juua või saiaga koos ära süüa. Juurde sobibki värske kõrbeda koorikuga sai, ideaalis baquette. Soola pole vaja lisada, sest karbid on ise piisavalt soolased ja kaste on pärast ideaalse soolasusega.

Mulle väga meeldis, kuidas Kaubamaja Toidumaailma kauaaegne müüja Rutt, kes on tõeline proff mereandide alal, pakkis karbid kaasa nii, et pani kotti jääd nii alla kui ka peale. Nii säilivad need tõeliselt värskena ka järgmise päevani, aga külmkapis hoides pane need omakorda koos kotiga kaussi või potti, sest jää ju sulab. Kui karbi peal on sellised moodustised, siis see on ok - nendest ei tasu end häirida lasta ;-)Paljud ei tea seda, et lahtine karp võib tegelikult veel elus olla, aga selleks on üks proffide nipp ;-) Seepärast panengi siia kirja mõned põhitõed, mida tuleb arvestada:

* Karpe tuleb pesta võimalikult külma voolava vee all hästi korralikult! Chefid Pariisi kokakoolis ütlesid, et kui karbi puhul liiv mõnes söögikohas hamba all peaks krigisema, siis on tegemist erakordselt kehva restoga, kes oma kliente ei austa.

* Katkise koorega karbid viska kohe ära.

* Lahtised karbid tõsta kõrvale ja torka terava noaga sisse. Kui karp end selle aja jooksul, kui ülejäänud karpe pesed, kinni tõmbab, siis ta kõlbab süüa, kui ei, siis viska ära.

* Kui potis kuumutamise ajal mõni karp kinniseks jääb, siis viska see ära.

* Vein, mida kasutad, peab olema kvaliteetne ja hea - ideaalis selline, mida toidu kõrvalegi jood. Kehva veini ei tohi kindlasti toidu valmistamisel kasutada, kui ei taha oma toitu ära rikkuda. Alkohol küll aurustub, aga veini maitse jääb ju toidu sisse! Väga hästi sobib karpidega kuiv pinot grigio/gris marjast tehtud vein.

* Kui karpe jääb üle, siis aseta need külmkappi ja kasuta järmisel päeval mõnes toidus, nt paellas.

Vaja läheb:
1 kg värkseid sinimerekarpe
2 dl valget veini
peotäis tüümianivarsi
1 šalottsibul
1 küüslauguküüs
1 tšillipipar
supilusikatäis võid
2 dl vahukoort

Pese karbid külma voolava vee all. Vala vein potti, lisa tüümianivarred ja lase keema tõusta. Lisa karbid, aseta potile kaas ja kuumuta mõned minutid.

Haki šalottsibul peeneks ja kuumuta pannil või sees madalal kuumusel, kuni see on klaasjas. Lisa peeneks hakitud küüslauk ja tšilli ning kuumuta veel 1-2 minutit. Lisa vahukoor, kuumuta peaaegu keemiseni. Seejärel vala potti sinimerekarbid koos veiniga (tüümianivarred võta välja). Sega läbi ja kuumuta mõni minut. 

Serveeri  kohe koos potis oleva kastme, krõbeda koorikuga saiaga ja naudi kõrvale kas valget veini või šampanjat. 


Postitus sündis koostöös Kaubamaja Toidumaailmaga.

Kommentaare ei ole: