esmaspäev, 12. märts 2018

Jahuvaba šokolaadikook punase veiniga ja suhkrusõltuvusest :)


Kindlasti on paljud pannud tähele, kuidas viimasel ajal on suhkrust tekitatud järjekordne suur vaenlane. See põhjustavat sõltuvust ning loomulikult iga korralik terviseteadlik inimene jätab magusa üldse oma menüüst välja, sest meie aju tegelikult ju suhkrut ei vajavat! :) Õnneks on sellised tobedad müüdid ümber lükatud ühes teadlase poolt kirjutatud väga heas artiklis, mille sarnaseid võiks laialt leviva umbluu tasakaalustamiseks rohkem kirjutada. See, kui palju inimesi reaalselt usub, et suhkur tekitab alkoholi ja narkoga sarnast sõltuvust, on lihtsalt hämmastav! Samas - kas keegi teab mõnda inimest, kes on järjekordse koogi- või šokolaadi-fix’i saamiseks oma majast, perest jms ilma jäänud ja suhkrunarkomaanist kodutuna mööda tänavaid hulguks uue doosi saamiseks kerjates või varastades??? Minagi ütlen aeg-ajalt naljaga, et olen šokolaadist või martsipanist või jäätisest või kohukestest vms “sõltuvuses”, kuid meditsiiniliselt ega füsioloogiliselt loomulikult mingit päris sõltuvust ei ole ega saa olla, rääkimata mingitest võõrutusnähtudest juhul, kui magusa söömisest loobuda otsustad. 

Arvestama peab ikka ja alati sellega, et ükski toitaine pole “paha”, vaid ebatervislik on ikkagi kogus, mida sööme. Suhkrut ei tasu kindlasti karta, kuid lihtsalt suure lisatud suhkrukogusega asju tasub süüa võimalikult harva, soovitavad näiteks TAI eksperdid! Toiduvaliku puhul on oluline tasakaalustatus ja mõõdukus ning üle ei ole mitte ühegi asjaga mõtet pingutada - ka paljude jaoks Püha Graali staatuses “supertoit” lehtkapsas võib olla kahjulik, kui seda liiga palju süüa, liigsest vee joomisest rääkimata. Kui kehakaal on liiga suur, siis kindlasti selles mõnda toiduainet süüdistada ei tasu, vaid tuleks oma söömis- ja liikumisharjumused ning unetunnid kriitiliselt üle vaadata neid vajadusel korrigeerides. Tervisele ei ole kindlasti kahjulik suhkur kui toiduaine, vaid selle ülemäärane kogus. Et vähendada lisatud suhkrute hulka, soovitan esiteks kirja panna päevas söödud toit, et oleks täpne ülevaade kogusest, kaloraažist ja toitainesisaldusest - andmete analüüsimiseks on internetis palju erinevaid võimalusi. Teiseks soovitan lugeda hoolikalt pakendil olevat infot, mille kohta ma kirjutasin ka eelmise laupäeva LP-sse artikli

Ajalehes oli artiklist kahjuks välja jäänud üks originaalis sees olnud lõik - lisan selle nüüd siia, sest minu jaoks on seegi oluline teema ja kirjutamisega sai juba vaeva nähtud ;-) Seda enam, et nii vähese lisatud suhkruga jogurteid jmt tooteid ei leia naljalt kuskilt mujalt maailmas: 

Eesti toiduainetööstuses toimub pidev suhkrute vähendamine - seda lisavad varasemaga võrreldes oluliselt vähem oma toodetesse juba paljud kodumaised ettevõtted. Samas aga tohib “vähem suhkrut” pakendile kirjutada vaid juhul, kui suhkrut on võrreldes samalaadsete toodetega min 30% vähem. See tähendab, et paraku on tootjal tegelikult võimatu tarbijat informeerida sellest, et lisatud suhkrut on vähendatud. Võtame näiteks jogurti, kus suhkur tuleb looduslikult nii piimast kui ka marjadest ja puuviljadest ning milles lisatud suhkrut on vaid mõni protsent (võrreldes varasema kaks-kolm korda suurema numbriga), kuid tootja seda kahjuks hetkel ostjale kuidagi esile tuua ei saa, sest selline lisatud suhkru vähendamise pakendil ära märkimine on õigusaktidega keelatud.Kui aga mõni magus asi võiks üleüldse suhkrusõltuvust tekitada, siis kindlasti see hõrk kook! :D Šokolaadiküpsetises saab ära kasutada järele jäänud punase veini, aga kooki võib vabalt kasutada ka ettekäändena uue pudeli avamiseks ;-) Kook on seest sulava sisuga, jahtunud koogil on pisut tihkem brownie-laadne tekstuur - aga superhea on see muidugi nii külmalt kui ka soojalt, nii lisanditega kui ka ilma!

Retsept ilmus paar nädalat tagasi LP-s.

1 dl punast veini
180 g võid
230 g tumedat šokolaadi
4 suurt toatemperatuuril muna
130 g pruuni suhkrut (nt hele v tume muscovado
1 tl vanilliekstrakti või pool peenelt riivitud Tonka uba (soovi korral)

Vala punane vein kastrulisse, lase korraks keema tõusta ja keeda u minut. Tükelda või ja šokolaad ning sulata vesivannil. Sega vispliga kergelt vahustades šokolaadi hulka punane vein ja lase massil pisut jahtuda. 

Teises kausis vahusta mikseriga munad ja suhkur heledaks kohevaks vahuks. Lisa munavahu hulka õrnalt segades šokolaadisegu ja soovi korral ka ekstrakt või Tonka uba. 

Tõsta tainas 23-24 cm läbimõõduga lahtikäivasse vormi, mille põhjas on küpsetuspaber, ääred määritud võiga ja jahuga üle puistatud. Küpseta ahjus 175 kraadi juures u 30 minutit kuni kook on äärtest kuiv, aga keskelt niiske. Lase koogil u 10 minutit vormis taheneda ja naudi kasvõi kohe. Jahtunud kooki hoia külmkapis õhukindlalt suletud anumas või toidukile all. 

Serveeri kas vahustatud vahukoore, vanillikastme või -jäätisega. Jahtunud koogile võid sõeluda tuhksuhkrut või kakaopulbrit ning pakkuda juurde marju või marjakastet.

2 kommentaari:

Laura ütles ...

Taas suur tänu mõistlikke mõtteid jagamast, Silja! Mulle meeldib ikka öelda, et olen toidust ja õhust (ja armastusest :)) sõltuvuses, ilma nendeta ei saaks ju elada.

Silja Luide ütles ...

aitäh, Laura! mul on tõeliselt hea meel seda kuulda :)