neljapäev, 30. juuli 2015

Rummikreemiga sõstra-mandlikeeks


See on üks mu ammune suvine keeksiretsept, mis paraku ei ole veel blogisse jõudnudki, küll aga mõni aasta tagasi juba ühes ajakirjas ilmunud. Kuna praegu on koduaias põõsad sõstardest lookas, rääkimata imemaitsvatest vaarikatest, ja mustikad metsas oma parimas küpsusastmes, siis on hetkel igati hea aeg retsepti jagamiseks:) See on mõnus mahlane mandlitega keeksike, mida on suvel mugav sõprade juurde maale või piknikule kaasa võtta ning mille puhul võib kuulda repliike nagu "ma keeksi muidu ei söö, aga SEE keeks ... ". Ühesõnaga - soovitan! :)

Blogisse on muidugi aastate jooksul päris omajagu retsepte kogunenud, kus marju kasutada saab. Siin klikates leiab need kõik ilusti üles. Kindlasti tasub proovida valmistada ülilihtsat krõbedate kaerahelveste ja kohupiimaga magustoitu, imemaitsvat mandlitäidisega tikrikooki ja kiiret kondenspiima-vaarika küpsetist

Mina sain eile metsast kõvasti mustikaid ja olen hetkel mustikamaiuste lainel, niiet lähiajal saab siiagi ehk mõni mustikakook lisaks. Seni soovitan neid marju panna mandli-kookoshelbe põhjaga jahuta juustukoogi sisse, mis on ilmselt üks enim tehtud (ja kiidetud) retsept mu blogis:) Ja proovida veel kamajahuga juustukooki, mille retsept on olemas mu viimases raamatus ja siin

Soovides kõigile ilusat lähenevat nädalavahetust tervitan ühe toreda peolooga, mis mind küll alati tantsulainele viib ja muidu ka superhea tunde tekitab! Et siis nädalavahetusel oleks võimalust vähemalt ühel ööl hommikuni tantsu lüüa! ;-)

Vaja läheb:
120 g toasooja võid
180 g suhkrut
2 toasooja muna
100 g jahvatatud mandleid või mandlijahu
180 g jahu
0,5 tl küpsetuspulbrit
noaotsatäis soola
1,2 dl piima
250 g punaseid ja musti sõstraid, aga sobivad ka mustikad, vaarikad, kirsid ja põldmarjad

Vahusta toasoe või suhkruga ja liisa ükshaaval munad vahustades segu enne järgmise muna lisamist ühtlaseks. Sega sõelutud jahu küpsetuspulbri ja soolaga. Sega vahu sisse köögikombainis peeneks jahvatatud mandlid või mandlijahu, seejärel jahu vaheldumisi piimaga. Sega ettevaatlikult sisse marjad. Tõsta tainas ettevaatlikult  vähemalt 28 cm pikkusesse keeksivormi, mille ääred on võitatud ja jahuga ülepuistatud ning põhjas on küpsetuspaber, ning silu taigna pind.

Küpseta 180 kraadi juures u 1 h kuni sissetorgatud tikk tuleb keeksi seest puhtalt välja. Lase 10 minutit vormis taheneda ja kummuta siis restile jahtuma. Soovi korral tee keeksile toorjuustukate või puista lihtsalt üle tuhksuhkruga.

Rummi-toorjuustukate
200 g toasooja toorjuustu
2 sl tuhksuhkrut
1-2 sl rummi

Vahusta toasoe toorjuust rummi ja tuhksuhkruga ühtlaseks. Serveerimiseks laota toorjuustuvaht spaatliga ühtlaselt keeksile või paku kausiga keeksi kõrvale.


Selle foto autor on Marju Randmer.

esmaspäev, 27. juuli 2015

Glasuuritud searibid

Sütel küpsetamine on superhea moodus saada pealt mõnusalt krõbe, seest mahlane ja pehme, kerge suitsuse mekiga liha. Kirjutasin grillimisest hiljuti LP-s ja aprilli lõpus Eesti Ekspressis ühe artikli (EE-s ilmunu on kõigile tasuta kättesaadav), aga ei väsi ikka seda liha valmistamismoodust kiitmast :)

Seekord tegin ühed glasuuritud searibid, mida süües nii näpud kui ka kondid puhtaks limpsiti. Kasutasin ühest mahetalust (Kopra Karjamõis) ostetud eriti liharikkaid ribisid ja isetehtud kodust aprikoosimarmelaadi. Eks ribide valmistamine algusest lõpuni ole paras ettevõtmine, sest juba küpsemiseks tuleb korralikult aega varuda, kuid tulemus on kindlasti seda väikest vaeva väärt. Samas saab ajanappusel valmistada maitsekaid ribisid, kui osta need eelküpsetatutena, nt Rannarootsi ja Rakvere valikust. Sel juhul kulub grillimisele vähem kui 10 minutit. Kusjuures, Rakvere American BBQ suitsused ja magus-vürtsikad grillribid said juuni alguses Pärnus Hea Toidu Festivalil nimega Grillfest žürii poolt auhinna aasta marinaadis ribi kategoorias.

Kui vähegi võimalik, soovitan kasutada kodumaisest rapsiõlist valmistatud süüteõli (Scanola), millel aitab süttida väike kogus alkoholi. Alko põleb süütamisel kiirelt ära ja võimaldab edasi juba puhta rapsiõli põlemist, mis ei anna toidule süütevahendist tingitud kõrvalmaitset.

Liha tuleks alati võtta vähemalt poolt tundi enne kuumtöötlemist külmkapist välja, et see ühtlaselt küpseks.  Kui liha on liiga külm, siis küpseb pealispind liiga palju samal ajal, kui sisemine osa alles soojeneb. Kui aga liha on saanud piisavalt aega toatemperatuuril olla, siis on tulemuseks krõbeda pealispinna ja pehme sisuga roog.


Vaja läheb:
2-2,5 kg liharikkaid searibisid

Glasuur:
200 g moosi või marmelaadi
4-5 keskmist küüslauguküünt
1 tl cayenne'i pipart
1 rosmariinioks
2 sl mahedat sinepit
3 sl tomatipüreed
3-4 sl värskelt pressitud sidruni- või apelsinimahla (umbkaudu poolest tsitrusest)
1 tl soola
mõned pipraveski keerud musta pipart

Eemalda rosmariinilehed varre küljest ja haki peeneks. Puhasta ja purusta küüslauguküüned. Sega kõik glasuuri ained kokku. 

Suvisel ajal saad ribid valmistada ka kaanega grillil. Selleks küpseta ribisid grillil kaane all keskmisel kuumusel kummaltki poolt u 30 minutit (kokku 1h) seejärel eemalda kaas ja küpseta veel u 30 minutit neid keerates ja glasuuriga üle pintseldades. 

Ahjus küpsetamiseks aseta ribid ühe kihina fooliumiga kaetud ahjuvormi või -pannile ja rösti ahjus 190 kraadi juures 1 h. Poole küpsemise peal keera ribid korra ümber. Kui ribid on küpsed, vala rasv vormist välja, määri ühelt poolt glasuuriga ja aseta 10 minutiks ahju. Keera ribid ümber, pintselda teiselt poolt ka glasuuriga ja küpseta veel 10 minutit. Seejärel keera ribid uuesti ümber, määri neile  glasuuri ja küpseta veel 10 minutit kuni ribid on pruunid, pehmed ja kleepuvad. Võta vorm või plaat ahjust, laota ribidele ära kogu glasuur, kata fooliumiga ja lase u 10 minutit lihal puhata. Serveerimiseks lõika ribid üksteise küljest lahti.

reede, 24. juuli 2015

Suvine lemmik - kitsejuustu-maasika salat grillitud nektariinide ja kanaga


Üks lihtne ja maitsev salat marineeritud ja grillitud mahlase kanaliha, kitsejuustu, maitsva kastme, grillitud virsikute või nektariinide ja maasikatega. Peale röstisin veel paar peotäit seedermänni- ja päevalilleseemneid ning selle suve lemmik-salat oligi sündinud!:) Nagu teist suvist lemmikut ehk mõnusat maasikate ja grillkanaga salatit, saab ka seda rooga teha eelmisel päeval grillitud kanast. Kui aga jääke pole ja ei viitsi grilli kuumaks ajada või ilm on tavapäraselt vihmane, tuuline ja külm, saab nii kana kui ka nektariine hõlpsasti ahjus küpsetada. Head isu ja ilusat nädalavahetust! :)



Marinaad:
4 sl balsamico't
1 sl suhkruroosiirupit (Dan Sukker) või vedelat mett
1 sl extra virgin oliiviõli
musta pipart

500-600 g kanafileed
4 nektariini
100 g spinatit
u 200 g maasikaid
110 g (1 pakk) pehmet kitsejuustu
1 väike punane sibul (soovi korral)
paar peotäit röstitud piinia-, seedermänni-, kõrvitsa- ja/või päevalilleseemneid

Kaste:
2 sl balsamico't
1 tl suhkruroosiirupit (Dan Sukker) või vedelat mett
4 sl extra virgin oliiviõli
soola, pipart

Sega omavahel marinaadiained, aseta kanafileed selle sisse ja keera liha marinaadis, et see oleks ühtlaselt kaetud. Aseta kaheks tunniks külmkappi ja käi aeg-ajalt fileesid marinaadis keeramas. 

Võta kana 30 min enne grillimist külmast välja. Küpseta fileesid grillil mõlemalt poolt u 8 minutit kuni need on läbi küpsenud. Võid kana ka ahjus valmistada. Selleks prae kana kuumal pannil natukese õli sees kummaltki poolt u 2-3 minutit (paksemaid fileesid kindlasti ka külgedelt) ning seejärel küpseta ahjus 200 kraadi juures 15-17 minutit. Puista lihale peale soola(helbeid) ja lase enne lahtilõikamist vähemalt 10 minutit seista.

Poolita nektariinid, eemalda kivid, lõika sektoriteks ja nirista peale pisut õli. Grilli puuvilju u 3 minutit (ahjus soovitan kasutada ringõhuga ülagrilli), kuni need on pehmed ja pruunistunud.  Tükelda kitsejuust, lõika sibulast õhukesed viilud. Suuremad maasikad lõika samuti viiludeks, väiksemad võid terveks jätta. Laota pestud ja kuivatatud spinatilehed kas neljale taldrikule või suurele vaagnale, puista peale ülejäänud koostisained ning kõige viimasena aseta viilutatud kana. 

Kastme jaoks sega omavahel siirup või mesi ja palsamiäädikas ning vala ühtlase peene joana ise samal ajal vispeldades hulka oliiviõli, et tulemuseks oleks kreemja konsistentsiga kaste. Maitsesta soola ja pipraga ning nirista salatile. Jahvata salatile veel musta pipart ja naudi!



reede, 17. juuli 2015

Lapsepõlve kakao-hapukoorekreem suviste marjadega


See on üks äärmiselt lihtne ja kiire nõuka-aegne magustoit, mida sai lapsena päris sageli magusaisu rahuldamiseks kokku segatud. Suviste marjade (magusad maasikad, imelised vaarikad, metsast korjatud mustikad) lisandiks on see kreem suurepärane, kuna laseb marjadel endal särada ja samas valmib vaid loetud minutitega. Ideaalne ka maakodus kiirelt valmistamiseks või ootamatutele külalistele pakkumiseks ;-) 

Retsepti selleks ju õigupoolest vaja ei lähe, aga panen igaks juhuks kirja, kuidas ma kreemi teen - ehk on kellelegi abiks. Olen kasutanud tavalist rasvast hapukoort, aga seda saab valmistada vabalt ka laktoosivaba hapukoorega (TERE laktoosivaba hapukoor 1 pakk 300 g), mille rasvasisaldus on samuti 20%, kuid sel juhul jääb kreem vedelam (alumisel fotol), aga maitse on sama hea:)

Vaja läheb:
300 g hapukoort (võib-olla ka laktoosivaba)
3 sl suhkrut (eriti hästi sobib siia kakaomaitseline tuhksuhkur)
2 sl naturaalset (toor)kakaopulbrit

Aseta hapukoor kaussi. Tuhksuhkur ja kakaopulber oleks hea lisada läbi sõela, et tükke ei jääks. Sega kreem visplit kasutades ühtlaseks (kui kasutad tavalist suhkrut, siis sega, kuni suhkur lahustub) ja naudi värskete marjadega. 


teisipäev, 14. juuli 2015

Suussulav šokolaadikook maasikate või muude marjadega

Eelmise nädala Eesti Ekspressis ilmus mul üks väike lugu maasikatest koos hõrgu koogiretseptiga. Kui mulle EE-st helistati ja seda lugu sooviti saada, siis olin esialgu kõhklev, kuna olin just paar nädalat tagasi LP-sse samal teemal kirjutanud, aga hetke järele mõeldes jõudsin arusaamisele, et tegelikult saab jutu valmis ka ilma ennast kordamata :) Koogiretsept oli mul niikuinii juba ammu mõtteis mõlkunud ja oligi hea võimalus oma ideed katsetada. Kahjuks on mul fotod ainult lahtilõikamata koogist, kuna võtsin selle sünnipäevale kaasa, kuid kindlasti läheb see maius kordamisele! :)


Maasikaid hakati aretama 14. sajandi Prantsusmaal, kuid alles 18. sajandi alguses, mil õpiti erinevaid Põhja-Ameerika, Tšiili ja Euroopa sorte kokku sobitama, saadi üllatavalt häid tulemusi. Algselt olevat marjadel olnud pigem metsmaasika kui tänapäeva aedmaasika maitse. Et aga taim oli viirushaiguste suhtes väga vastuvõtlik, on nüüdseks aretatud vastupidavamad sordid, mille maitse aga paraku enam nii hõrk ei ole. See-eest on aga maasikad endiselt väga tervislikud ja toitainerikkad. Hetkel on maasikat juba üle 5000 sordi.
Kuna maasikates leiduvad ained suurendavad südame tööjõudlust, viivad organismist välja kolesterooli ja oblikhapet, siis on selle marja ravikuuriga aidatud südame- ja veresoonkonnahaigeid, samuti maksavaevuste, jämesoolepõletike ja liigesevalude käes kannatavaid inimesi. Maasikas on ka tõhus vee-eemaldaja, millest olevat abi öiste higistamishoogude vähendamisel. 18. sajandil elanud Rootsi loodusteadlane ja arst Carl von Linné soovitas maasikaid reuma ja podagra ravimiseks. Tema sõnutsi aitas maasikate söömine hommikuti ja õhtuti tal ka enda luuvaludest jagu saada.
Maasikaid soovitatakse süüa eelkõige värskena või panna sügavkülma, kuid need on suurepärased täiendused ka suvistele magustoitudele ja kookidele. Šokolaadiga maasikakook on erakordselt mõnus tummine maius, millest ei ütle ära ka ennast magusasõbraks mitte pidavad inimesed. Magusaisu rahuldamiseks piisab üsna väikesest tükist, mistõttu on kook hea suuremale seltskonnale pakkumiseks. Külmas hoides säilib kook värskena ja maitsvana mitu päeva.
Põhi:
180 g šokolaadi(maitselisi) küpsiseid
80 g võid
Täidis:
300 g (2 karpi) Farmi šokolaadi toorjuustukreemi
300 g kakaomaitselist kohupiimapastat/kakao-kohupiimakreemi
300 g (tumedat) šokolaadi, võib olla pähkli või mandlitükkidega
Põhja jaoks purusta küpsised ja sega sulatatud võiga. Suru segu võiga määritud lahtikäiva pikliku (nt 12X38 cm) või ümmarguse (22-24 cm läbimõõduga) vormi põhja ja äärtele. Küpseta ahjus 180 kraadi juures umbes 12-15 minutit, kuni põhi on kuiv. Võta vorm ahjust ja lase jahtuda.
Täidise jaoks aseta šokolaadi toorjuustukreem potti ja kuumuta seda  madalal kuumusel aeg-ajalt segades kergelt vedelamaks. Haki šokolaad, lisa potti kreemi juurde, lase sulada ja sega ühtlaseks. Sega hulka kohupiimapasta, vala täidis koogipõhjale ja aseta vähemalt kaheks tunniks külmkappi tahenema. Lõika viiludeks ja naudi koos maasikate vm marjadega.

reede, 10. juuli 2015

Hooaja lõpetuseks mandlijahuga rabarberikook (gluteenivaba)


Kodumaised maasikad on juba kohal ja kaugel ei ole enam seegi aeg, mil saame maiustada muude magusate marjadega. Seega on hetkel veel viimane aeg tõmmata joon alla rabarberihooajale.  Rabarberit võib tarbida juuli keskpaigani, kuna selle korjamine tuleb lõpetada kaks kuud enne vegetatsiooniperioodi lõppu, et taimed saaksid järgmiseks aastaks toitaineid varuda. Pealegi muutuvad vanemad rabarberivarred puisemaks ning nende koor paksemaks, mistõttu toidus kasutamiseks oleks soovitav need eelnevalt koorida. Väited, justkui varakevadises rabarberis oleks rohkem vitamiine, mistõttu see meile kasulikum on, ei pea küll paika, see-eest aga tasub arvestada sellega, et vanemas viljas on rohkem oblikhapet. Kuna oblikhape seob kaltsiumit, siis ei ole see meie tervisele suurtes kogustes kasulik ning võib häirida organismi kaltsiumiainevahetust.

Tänu selles sisalduvatele orgaanilistele hapetele (õun-, sidrun- ja oblikhape) on rabarber tõeliselt hea hapukas lisand magususe tasakaalustamiseks igasugustesse kookidesse ja muudesse magustoitudesse. Ilmselt selles rabarbri populaarsus seisnebki, sest tegemist ei ole just ülemäära tervisliku taimega. Kuigi toiduks kasutatavad varred - erinevalt lehtedest - otseselt kahjulikud ka ei ole. Kusjuures, tegelikult ei ole üldse korrektne kasutada terminit "vars", sest botaaniliselt on tegemist leherootsudega.

Rabarber on küll aedvili, aga Ameerika Ühendriikideks leidis kohus 1947. aastal, et õigusliku regulatsiooni ja tollimaksude tähenduses on see hoopis puuvili, kuna "seda kasutatakse kui puuvilja". Et kohtuotsused on sealmaal teatavasti seaduse jõuga, siis kehtib soodsam ehk puuviljadele kohaldatav maksumäär rabarbri riiki sissetoomisel siiani.


Koogi retsept ilmus eelmisel laupäeval LP-s. See on üks mahlane ja väga mõnus pehme küpsetis, millele kardemon või kaneel särtsu annavad. Kasutasin jämedat nö tavalist mandlijahu jahvatatud mandlitest. Kooki saab teha ka vähendatud rasvasisaldusega mandlijahuga (konsistents on peaaegu nagu tavalisel jahul), kuid sel juhul tuleks lisada 30 g võid, 20 g suhkrut ja 100 g rabarberit ehk kokku siis 160 g võid, 150 g suhkrut ja 400 g rabarbritükke. Rabarbri võib asendada ka maasikate vm marjadega (nt (kultuur)mustikad, sõstrad, kirsid), sügisel aga hoopid tükeldatud hapukate õuntega.

Vaja läheb:
130 g toasooja võid
130 g (pruuni) suhkrut (kasutan heledat muscovado't)
4 toasooja muna
250 g mandlijahu
1 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
1 tl jahvatatud kaneeli või 0,5 tl peenestatud kardemoni
300 g rabarberit

Vahusta või suhkruga heledaks vahuks ja lisa edasi vahustades ükshaaval munad. Lõika rabarber u  0,5 cm viiludeks. Sega omavahel kuivained ja lisa kuivainete hulka rabarberitükid. Vala kuivaine-rabarberimass või-munavahu hulka ja sega õrnalt segamini. Tõsta tainas 24 cm läbimõõduga võiga määritud ja jahuga üleraputatud (lahtikäivasse) vormi ja silu pind.

Aseta vorm ahju ja küpseta 170 kraadi juures 30-40 minutit kuni koogi keskossa sissetorgatud tikk tuleb puhtalt välja. Lase koogil 10 min vormis enne lahtilõikamist taheneda. Eriti hea on see kook soojalt koos vanillijäätisega, aga lisandiks sobivad ka vahukoore- ja toorjuustukreemid. Jahtunud koogile võid sõeluda tuhksuhkrut.

kolmapäev, 8. juuli 2015

Kreemjas juustukook maasikate ja halvaaga

Turuletid on küll magusatest maasikatest ning muust heast ja paremast värskest (kodumaisest) kraamist lookas, aga ilm on jälle selline nagu on ... Ju siis see kolm päeva Eesti suve sai selleks korraks läbi! Tegelikult tuleb õnnelik olla, et suisa kaks neist imeilusatest päikselistest ilmadest juhtusid olema nädalavahetusel ;-) Mina sain pühapäeva õhtul Valgerannas isegi oma selle aasta esimese ujumise tehtud ja merevesi oli üllatavalt soe.

Kui keegi soovib aga tänast vihmast ja sombust suveõhtut kasulikult mööda saata, siis viimaste andmete kohaselt on veel paar vaba kohta Gourmet Coffee City's kell 19.00 toimuvale koolitusele, mille kohta info on olemas siin. Tulge ja teeme koos mõned hõrgud, aga tervislikud magustoidud! :)

Allolev retsept ja jutuke ilmusid paar nädalat tgasi Laupäevaleht LP-s; sel laupäeval oli samas lehes minu poolt lihtne mandlijahuga rabarbrikook hooaja lõpetuseks. Tänases Eesti Ekspressis on aga üks tõeliselt hea ja tummine šokolaadikook, mis samuti maasikatega nautimiseks sobib.


Kodumaised sooja päikese käes küpsenud marjad ei ole mitte ainult magusad, vaid ka pakatavad kasulikest ainetest. Lisaks vitamiinidele (C-, B-rühma ja E-vitamiinid, foolhape ja karotiin) ning mineraalainetele (näiteks raud, magneesium, kaalium) sisaldavad aedmaasikad orgaanilisi happeid, sealhulgas ravitoimelist salitsüülhapet. Maasikmarjade keemiline koostis on suisa nii rikkalik, et selle kõiki komponente ei olevat veel isegi avastatud. Maasikaid, samuti selle taime õisi, varsi ja lehti, on rahvameditsiiinis kasutatud erinevate tõbede ja vaevuste ravimiseks, alates südame- ja veresoonkonnahaigustest, lõpetades halva hingeõhu peletamise ja igemete tervendamisega. “Majas, kus süüakse maasikaid ja mustikaid, pole arstidel midagi teha”, olevat üks tuntud arst kunagi öelnud.
Maasikad tasuks võimalikult kiiresti pärast korjamist ära tarvitada ning mitte säilitada neid külmkapis. Kui pead marjad siiski külma panema, siis ei soovitata hoida neid seal üle paari päeva. Külmkapis tuleks maasikad laotada majapidamispaberile, sest muidu on hallitus niiskuse tõttu kiire tekkima. Maasikate maitseomadused on parimad toatemperatuuril, seega võta marjad külmast välja vähemalt 30 minutit enne söömist.
Lihtsaim viis maasikaid serveerida on need pärast puhastamist natukese musta pipraga segada, sest viimane võimendab looduslikku magusust ilma ise täiendavat maitsenüanssi lisamata.
Halvaa-juustukook maasikatega
Põhi:
200 g täisteraküpsiseid
60 g võid
2 sl pruuni suhkrut (nt fariinsuhkur, muscovado)
Täidis:
200 g maasikaid vm marju (nt vaarikaid, kivideta kirsse, kultuurmustikaid)
200 g (1 pakk) halvaad
400 g toasooja toorjuustu
100 g suhkrut
100 g hapukoort
300 g vanillimaitselist kohupiimapastat
1 tl vanilliekstrakti või 2 sl vanillisuhkrut
3 suurt toasooja muna
Katteks:
maasikaid ja muud meelepärast, nt tükeldatud halvaad, hakitud šokolaadi, röstitud mandlilaaste
Põhja jaoks purusta küpsised ning sega need sulatatud või ja suhkruga ühtlaseks. Suru 24 cm läbimõõduga lahtikäiva küpsetusvormi põhja (põhi võiks olla eelnevalt küpsetuspaberiga kaetud). Aseta vorm täidise valmimise ajaks külmkappi.
Lõika väikesed maasikad pooleks, suuremad marjad neljaks ja halvaa väikesteks tükkideks. Vispelda toorjuust suhkruga, seejärel sega hulka hapukoor, kohupiimapasta, vanilliekstrakt või -suhkur ja munad. Laota maasikatükid vormi koogipõhjale, puista ühtlaselt peale hakitud halvaa ning vala seejärel toorjuustusegu. Küpseta kooki ahjus 170 kraadi juures 50-60 minutit kuni kook on tahenenud (keskosa võib võdiseda). Tee ahjuuks praokile ja lase koogil ahjus jahtuda. Jahtunud kook aseta külmkappi tahenema vähemalt mõneks tunniks. Enne serveerimist kaunista maasikate jm meelepäraste lisanditega.

reede, 3. juuli 2015

Waldorfi salat - ajatu klassika

Kõigepealt soovin teada anda, et järgmisel kolmapäeval (8. juulil) kell 19.00 viin Tallinnas Gourmet Coffee City's läbi väikese koolituse tervislikest ja taljesõbralikest magustoitudest ja küpsetistest:) Valmistame mitu lihtsat maiust, mida võime süümekateta koos imelise Gourmet Coffee kohviga nautida. Ürituse info on täpsemalt kirjas siin. Kõik huvilised on väga oodatud!


Waldorfi salat on küll üllatavalt toitev, aga samas piisavalt kerge salat, et sellega ka palaval suvepäeval keha kinnitada. Mulle meeldib!:), niiet olen seda viimsel ajal päris sageli teinud. All olev jutt ja retsept ilmusid paar nädalat tagasi Laupäevaleht LP-s.

Raske on nimetada veel mõnda teist salatit, mille saamislugu - autor, koht ja aeg - oleks nii täpselt teada, mis oleks figureerinud kesksel kohal kuulsas teleseriaalis (briti komöödiasari Fawlty Towers) või mida oleks mainitud tuntud laulus (Cole Porter’i “You’re the Top”). Kuid nagu sellest veel vähe oleks, on Waldorfi salatil olemas ka oma veebileht (http://www.waldorfsalad.org), kus leiab erinevaid retsepte igale maistele. Ja loomulikult on üle 100 aasta tagasi leiutatud salat ikka veel paljude restode menüüs.
Populaarne Waldorfi salat mõeldi välja juba 1890.-datel. Nimelt olevat New Yorgis asuva Waldorfi hotelli restorani juhataja hakkinud õunad ja sellerivarred, seganud kokku majoneesiga ning pakkunud saadud salatit külalistele. Salat sai kiiresti sööjate hulgas suureks hitiks ja omandas peagi nime Waldorf, mis on püsinud tänaseni. Klassikalisele salatile on ajapikku tulnud juurde igasuguseid lisandeid alates Kreeka pähklitest ja röstitud saiakuubikutest, lõpetades viinamarjade, keedetud kartuli ja kuivatatud puuviljadega (nt rosinad, datlid). Waldorfi serveeritakse enamasti eelroana, kuid suvisel ajal on see igati mõnus grillikõrvane. Tänu majoneesile ja Kreeka pähklitele on tegemist piisavalt toeka salatiga, kuid kui sellele lisada veel küpsetatud, praetud või suitsutatud kana või kalkunit, samuti mõnda taisemat sinki, siis sobib see ka täitsa eraldi eineks.
Kastmeks on parim kvaliteetne paksem majonees - soovitan see kas ise teha või kasutada kodumaist rapsiõlist valmistatud säilitusainevaba varianti (eriti hea on kodumaine Salvesti Provansaal). Kaalujälgijad võivad majoneesi asendada ka paksu maitsestamata jogurti või hapukoorega, kuid sel juhul tuleks kindlasti lisada sinepit ja soola.


Salat tasub juba enne söömist valmis segada ning lasta sellel maitsete kogumiseks vähemalt tunni külmas seista.
2 suurt tavalist magusat õuna
poole sidruni mahl
4 pikka varssellerit
peotäis või paar Kreeka pähkleid
5-6 sl paksemat majoneesi (nt Salvesti Provansaal)
1 tl mahedamat sinepit (soovi korral)
värskelt jahvatatud musta pipart
Pressi sidrunist mahl välja. Puhasta, koori ja tükelda õunad. Lõika varssellerid õhukesteks viiludeks, haki pähkleid väiksemaks. Sega kõigepealt õunatükid sidrunimahlaga, lisa ülejäänud koostisained ning sega kõik omavahel kokku. Maitsesta musta pipraga, vajadusel lisa soola. Serveerimisel puista peale hakitud Kreeka pähkleid.