teisipäev, 26. mai 2026

Mesine valgehallitusjuust rabarbrikastmega



Minu mõned vanad ja uued rabarberiretseptid ilmuvad sel laupäeval ajalehes Postimees Nädal ja jagan siis ka oma sotsiaalmeediakanalites kindlasti linki, aga täna lisan blogisse täitsa uue retsepti :) Magus-hapu rabarberikaste on kreemja juustuga ideaalne kooslus. Kuigi parim on see ahjusoojalt, on see igati maitsev suupiste ka jahtununa. Sobivad nii Brie ja Camembert kui ka teised valgehallitusjuustud. Hoia juustu kindlasti külmkapis, kuni selle ahju paned, sest toasoe juust sulab liigselt. 

Rabarbrikaste on minu arvates suurepärane leiutis, sest see sobib peaaegu kõigu magusate asjade lisandiks andmaks juurde hapukat nüanssi. Loomulikult on see suurepärane ka hommikuste pannkookide või pudruga :) Ja mis eriti tore - seda on ka megalihtne teha. Veidi hakkimist ja kuumutamist ning valmis see ongi ;-)

Maisitärklise asemel võid kasutada ka kartulitärklist, kuid sel juhul võta enne tärklise lisamist kastrul tulelt ära ja ära enam kastet keema lase, sest muidu kartulitärklise mõju kaob. 

Kaste:
300-350 g rabarbrit
100 g suhkrut
0,5 sl maisitärklist

Puhasta rabarber ja lõika sellest u 1 cm paksused viilud. Jämedamad varred lõika eelnevalt pikuti pooleks või kolmeks. 

Aseta rabarbritükid koos paari supilusikatäie vee ja suhkruga kastrulisse ning kuumuta, kuni rabarber on pehme ja suuremalt jaolt lagunenud. Vala veega läbi segatud maisitärklis ühtlase nirena potti, ise samal ajal rabarbrimassi segades. Lase rabarbrikastmel veel paar minutit keeda, kuni kaste pakseneb. Vala rabarbrikaste kaussi ja lase jahtuda.

Ahjujuust:
1 valgehallitusjuustu ketas
2 sl mett või (datli)siirupit
peotäis tüümianilehti

Kui juust on puidust karbikeses, siis võta paber ümber ja aseta karbikesse tagasi. Kui aga karbikest poest kaasa ei tule, siis aseta paberist välja võetud juustuketas ramekini või kuumakindlasse kaussi, millega seda pärast ahjus küpsetamist koheselt serveerida saab. 

Lõika juustukettale peale ristilõiked, nirista lõigete sisse ja juustuketta peale mett või (datli)siirupit ning puista tüümiani lehti. Aeta juust koos alusega ahjuplaadile või vormi ja tõsta ahju.

Küpseta 180-kraadises ahjus 10-20 minutit, kuni juust on pealt kergelt pruunistunud; sisu aga pehme ja kergelt mullitav. Serveeri koheselt koos rabarberikeedise ja värske saia (eriti hea on krõbeda koorikuga baguette või ciabatta) või krõbedate saiakuivikute või meelepäraste küpsistega. 





Retsept ilmus aasta tagasi siin


reede, 22. mai 2026

Rabarbri ja halvaaga kardemonisaiad



Mulle hullult meeldivad pärmitainast saiad ja just enda tehtuna, sest siis saan neid süüa ahjusoojalt. Ja minu arvates on vähe asju, mis on paremad kui ahjusoojad värsked saiad! Seekord said maitserikastes saiades kokku halvaa ja hapukas rabarber ning tulemusega olen ise väga rahul :) 

Need saiad on pehmed ja mahlased ning isegi järgmisel päeval veel igati head, kuigi reeglina pärmitainast küpsetiste "eluiga" piirdub küpsetamisepäeavaga. Küpsetada võib neid nii suurel ahjuplaadil ja eraldi saiadena kui ka vormis nii, et need on üksteise küljes kinni ehk nö pidusaiana.

Tean, et kardemon on paljudele vastunäidustatud, seega kui on seltskonnas keegi, kes seda imelist maitseainet ei armasta, siis jäta see välja või asenda soovi korral jahvatatud kaneeliga. 

Halvaa asemel võid kasutada ka martsipani. See haki enne u 1 cm tükkideks.


Tainas: 
70 g võid
2,5 dl täispiima
25 g pärmi
1 väike toasoe muna
4 sl suhkrut
1 kuhjaga sl vanillisuhkrut
u 500 g jahu
0,25 tl soola
0,5-1,5 tl peenestatud kardemoni (soovi korral)

Sulata või ja jäta jahtuma. Soojenda piim nö käesoojaks ehk u 37 kraadini. Lahusta pärm soojas piimas, lisa muna ja suhkrud ning klopi läbi. Sega sõelutud jahu soolaga, soovi korral lisa kardemon. Lisa jahusegu tainale ja klopi ühtlaseks. Viimasena lisa sulatatud või ja sõtku see tainasse.

Kata kauss köögirätiga ja jäta toatemperatuurile või soojemasse kohta kerkima, kuni tainas on kahekordistunud. Kulub 30-60 minutit. Rulli tainas jahusel pinnal 0,3-0,4 cm paksuseks ristkülikuks. 

Täidis:
600 g rabarberit 
200 g (1 pakk) halvaad
70 g toasooja võid
4 sl (pruuni) suhkrut
1 väike muna
1-2 sl piima
tuhksuhkrut (soovi korral)

Lõika rabarbrist 0,5 cm jämedused viilud. Pikemad varred lõika enne pikuti pooleks või kolmeks. Haki halvaa väikesteks tükkideks.

Määri või lahti rullitud tainale, puista ühtlaselt peale suhkur, seejärel rabarber ja halvaa.

Keera tainas rulli ja lõika selest 3-4 cm jämedused rullid. Tõsta rullid võiga määritud või jahuga ülepuistatud või küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile või suurde ahjuvormi. Neid kardemonisaiu võib küpsetada nii eraldi kui ka koos ühe nn pidusaiana. Kui soovid, et saiad oleks eraldi ja omavahel kokku ei puutuks, siis jäta nende vahele 3-4 cm vahed, sest saiad kerkivad üsna palju.

Kata saiad köögirätiga ja jäta toatemperatuurile 15-30 minutiks kerkima. Klopi muna 1-2 sl vee või piimaga lahti ning määri sellega saiad pealt ja külgedelt ühtlaselt kokku. 

Küpseta saiakesi 200-kraadises ahjus 25-30 minutit, kuni need on pealt kuldpruunid ja läbi küpsenud. Soovi korral puista peale tuhksuhkrut. 



Rabarberitäidis:
600 g rabarbrit
160 g suhkrut
1 sl vanillisuhkrut
näpuotsatäis soola
1 kuhjaga sl maisitärklist

Puhasta rabarber ja lõika väikesteks (max 1 cm) tükkideks. Jämedad varred lõika enne pikuti pooleks või kolmeks.

Aseta rabarber, suhkrud ja sool koos natukese (2-3 sl) veega potti ning küpseta madalal kuumusel aeg-ajalt segades 5-10 minutit (sõltuvalt tükkide suurusest), kuni rabarber on pehme ja hakkab kergelt lagunema. 

Sega maisitärklis 2-3 sl veega väikeses kausis või tassi sees läbi, nii et tükke ei ole. Lisa tärklisega vedelik samal ajal segades potti rabarberi juurde ja lase veel mõned minutid keeda, kuni keedis pakseneb. Vala rabarbrikeedis kaussi ja lase jahtuda. 


Retsept ilmus aasta tagasi siin
 

kolmapäev, 13. mai 2026

Kohupiima-küpsisetort maasikate ja rabarbrikastmega


See kreemja kohupiima, maasikate ja küpsistega tort on jõukohane lastelegi ning sobib ideaalselt nii lasteaia- ja koolilõpupidudeks kui ka jaanipäevaks. Ja miks mitte ka argiõhtuks, kui magusaisu peale tuleb,  sest kook on piisavalt lihtne valmistada ega kulu selleks ka palju aega ega vaeva. Aega tuleb vaid varuda kastme maha jahutamiseks ja koogi tahenemiseks, kui nö käed küljes aega ei tohiks üle poole tunni kuluda. Želatiini siin koogis vaja ei ole, sest taheneda aitab valge šokolaad. Seega tasuks seda kooki hoida vähemalt 2 h külmas enne sööma hakkamist. Kui sul pole aga aega maiust külmas hoida isegi tunnikest, siis võid lisada täidisesse 50-100 g valget šokolaadi. 

Juba on saada värskeid välismaiseid maasikaid (ja muid marju ka), aga kui neid veel osta ei soovi, siis tegelikult võid need lihstalt ära jätta, kasutada viimaseid sügavkülma marju või hoopis veidi kastet koogile peale niristada. 


Hapukas rabarberikaste teeb minu arvates niigi hea koogi veel kohe eriti hõrguks, lisades nii mahlasust kui ka maitsekust. Kui aga ei viitsi rabarbriga jännata, siis võid kastme tegemata jätta ja vaid maasikaid kasutada. Samas on see kaste kerge valmistada, annab koogile maitserikkust juurde ja kui juhtub midagi üle jääma, saab hiljem pannkookide, pudru, kohupiimakreemi vm meelepärasega nautida. 


NB! Olen aastate jooksul aru saanud, et tasub alati üle rõhutada, et noori peeneid punase koorega rabarbrivarsi pole kindlasti koorida vaja, sest nii saab ilusa roosa kastme, kisselli, koogi või muu küpsetise. Kui aga rabarber on juba jämedam ja rohelise värvusega, siis võid kastmes asendada kolmandiku või pool rabarberist maasikatega, sest siis tuleb erksalt punane kaste.

See tort on veelgi parem, kui on saanud üleöö külmkapis seista, seega tasuks see valmis teha juba eelmisel õhtul. 


 Rabarberikaste:
500-600 g rabarberit
150 g suhkrut
1 kuhjaga tl maisitärklist

Kõigepealt tasub valmis teha rabarbrikaste, kuna see peab olema koogi jaoks jahtunud. Selleks lõika rabarbrist u 0,5 cm jämedused viilud. Jämedamad varred lõika enne pikuti pooleks või kolmeks. 

Aseta rabarber koos suhkru ja paari supilusikatäie veega kastrulisse ning kuumuta, kuni rabarber on pehme ja hakkab lagunema. Sega maisitärklis paari supilusikatäie veega tassis lahti ja vala segu ühtlase nirena samal ajal rabarbrikastet segades selle hulka. Kuumuta veel paar minutit, kuni kaste pakseneb. Vala kaussi ja jäta jahtuma. 

Põhi:
360-400 g (2 pakki) šokolaadi-, vanilli-, kondenspiima-, karamelli- vm meelepäraseid küpsiseid
80 g võid 

Purusta küpsised kas köögikombainis või pudrunuia kasutades ühtlaseks peeneks puruks. Sulata või ja sega läbi veidi rohkem kui kolmandikuga (u 150 g) purustatud küpsistest. Suru või-küpsisesegu ühtlase kihina 20 cm läbimõõduga ümmarguse lahtikäiva vormi põhja, mis on eelnevalt kaetud küpsetuspaberiga. Aseta vorm külmkappi, et põhi saaks taheneda.

Šokolaadikreem:
200 g (1 pakk) toasooja toorjuustu
300 g (1 toru) vanillimaitselist kohupiimapastat
400 g (2 pakki) vanillimaitselist kohupiima
100 g valget šokolaadi

500 g maasikaid
värskeid mündi- või melissi lehti, söödavaid õisi, (valge) šokolaadi laaste vms kaunistamiseks

Sega toorjuust kohupiima ja -pastaga. Haki šokolaad väikesteks tükkideks ja sulata vesivannil. Sega šokolaad kohupiimakreemi hulka. Puhasta u 400 g maasikaid ja lõika neljaks.

Laota vormi küpsisepõhjale kolmandik kohupiimakreemist, suru sisse pooled tükeldatud maasikad ja kata see teise kolmandiku küpsisepuruga. Sellele laota kolmandik kohupiimakreemist ning suru selle sisse ülejäänud puhastatud ja tükeldatud maasikad. Peale laota viimane kolmandik küpsisepurust (võid jätta sellest 1-2 sl kõrvale) ja sellele omakorda viimane kolmandik kohupiimakreemist. Kui tõstsid 1-2 sl küpsisepuru kõrvale, siis puista see nüüd koogi peale. 

Aseta kook külmkappi ja lase 2-3 h taheneda. Kaunista ülejäänud maasikate jm meelepärasega ning serveeri koos rabarbrikastmega. 



Retsept ilmus aasta tagasi siin